Hizmetlerimiz - PEDODONTİ - Dental Clinic

SÜT DİŞLER NEDEN ÖNEMLİDİR?
 Süt dişler daimi dişler gibi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktadır. Çocuğun düzgün konuşabilmesi de süt dişlerinin sağlıklı kalabilmesine  bağlıdır. Ayrıca, süt dişleri estetik görüntü açısından çocuğun sosyal yaşamında büyük öneme sahiptir.
Süt dişleri, kapladıkları alanı ileride  yerine gelecek olan daimi diş için korumakta ve daimi diş çıkarken ona rehberlik yapmaktadır.
Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu ortadan kalkar  ileride oluşabilecek çapraşıklık riski fazlalaşır. Bu nedenle süt dişleri koruma altına alarak çocuğa çürüksüz , sağlıklı bir yaşama yönlendirmek büyük önem taşımaktadır.


Tedaviler;
YER TUTUCU DİŞ NEDİR?
Süt dişlerde,  erken diş çekimine bağlı olarak komşu dişlerin çekim boşluğuna kaymasını engellemek amacıyla yapılan proteze yer tutucu diş denir. Böyle bir tedavi uygulanmazsa çocuğun daimi gelecek olan dişlerinde kaymalar olacağından ihtiyaç duyulmayacakken Tel tedavisi(ortodontik tedavi) görmesi kaçınılmaz bir sondur. 

               


FLOR UYGULAMASI NEDİR?
Fluorid dişlerin çürümesini önleyerek diş yapısını güçlendiren bir elementtir. Dişleri çürümeye meyilli olan çocuklarda uygulanarak dişlerin yapısını güçlendirir ve çürüğe karşı direncini arttırır. 

        


FİSSÜR (sealant) ÖRTÜCÜ NEDİR?
Akışkan bir dolgu malzemesidir. Dişin yüzeyi girintili çıkıntılıdır. Bu çıkıntıların temizliği zor olduğu için gıda birikintileri ile bakterilerin  bu bölgelere ulaşmasını engellemek amaçlı yapılan bir uygulamadır. AĞIZ BAKIMINA NE ZAMAN BAŞLANILMALIDIR?
Çocukta ilk dişler geldiğinde temizlenmeye başlanılmalıdır. Diş fırçası kullanımı ise çocuğun azı dişleri çıkmasıyla başlanılmalıdır ki amaç çocuğa diş fırçalama alışkanlığını kazandırarak hayattaki önemini anlamasını sağlamaktır.

      

Iletisim